Erkės tai 0,5 iki 15 mm dydžio išoriniai parazitai. Erkės prisitvirtina prie gyvūnų ar žmonių odos, įsisiurbia į jos paviršių ir maitinasi krauju. Erkės veisiasi ne tik miškuose ir pievose, bet ir miestų parkuose bei soduose. Jos negali šokinėti ar skraidyti, todėl prisitvirtina prie gyvūnų ar žmonių odos, kai ši liečiasi su žole. Erkės pačios ligų nesukelia, tačiau jei erkės yra infekuotos, jos gali per įsisiurbimą perduoti infekcijas žmogui. Tokiu būdu erkės gali užkrėsti žmones ligomis, įskaitant erkinį encefalitą, Laimo ligą.
Leidžiant laiką gamtoje, derėtų nepamiršti tinkamos aprangos – ji turėtų būti šviesi, gerai priglundanti, dengianti kuo daugiau kūno (ilgos rankovės, ilgos kelnės).
Drabužius geriausia apdoroti cheminiais repelentais (erkes atbaidančiomis priemonėmis).
Grįžus iš miško, labai svarbu kruopščiai apžiūrėti kūną.
Ką daryti, jei įsisiurbė erkė? Erkę reikia ištraukti kaip galima greičiau – suimti kuo arčiau odos, nespausti kūnelio, nesukioti ir prieš tai netepti riebalais ir staigiu judesiu traukti į viršų.
Kaip apsisaugoti nuo erkinio encefalito ir Laimo ligos? Pati efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Nuo Laimo ligos skiepų nėra, nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės.
Mokyklos sveikatos specialistė Kristina Usonienė