Projekto trukmė – 2023-01-01 – 2025-01-01
Koordinatorius – Pakruojo „Žemynos” progimnazija, Lietuva
Partneriai:
Saray Ortaokulu, Turkija
COLEGIUL NACIONAL SPIRU KIEŠĖ, Rumunija
Osnovna škola Ivana Filipovića, Kroatija
Prioritetai:
HORIZONTALUS:
Skaitmeninės transformacijos sprendimas plėtojant skaitmeninį pasirengimą, atsparumą ir pajėgumus. Aplinka ir kova su klimato kaita.
Projekto temos:
Kultūros paveldas.
Informuotumas apie Europos Sąjungą.
Skaitmeniniai įgūdžiai ir kompetencijos.
Projekto nuorodos:
https://sites.google.com/view/dtch/home?
fbclid=IwAR3iTdjnlyOfyBneiVyQCdZigIuaBjazgHjCPeiU-TF_uRtUfh8xHiQIgI0
https://www.facebook.com/profile.php?id=100089983937622
2024-05-18
Paskutinė diena Rumunijoje
Šiandien atsisveikinome su Tecuci ir jame likusiais draugais, jų šeimomis, mokytojais. Išvykome į Bukareštą. Čia pamatėme Parlamento rūmus, jų didybę. Apsilankėme nacionaliniame istorijos muziejuje, čia sužavėjo turimi aukso lobiai ir žaislų ekspozicija. Vėliau pasivaikščiojome po senamiestį ir Pergalės aveniu. Po to užsukome į Cismigių sodus. Taip savaitė greitai pralėkė, liko tik skrydis namo.
Direktoriaus pavaduotoja Modesta Tamašauskienė
#EramusPlus #digital #novationatschool #digitaldearn #digitalskill #smartschool #skaitmeninis #mokytojų #mokymasis #study #schoollife #vrtechnology #eudigitaleducationactionplan
2024-05-17
Penkta diena Rumunijoje
Šiandien paskutinė mobilumo diena. Rytas prasidėjo aktyviai – orientaciniu žaidimu po Tecuci. Visi pasidalinę į mišrių šalių komandas leidomės atlikti užduočių. Taip suvaikščiojom apie 6 kilometrus, bet grįžome pamatę tai, ko dar buvome nespėję šiame mieste pamatyti. Vėliau įvyko sertifikatų įteikimo ceremonija. Po pietų mūsų laukė paskutinė „Candy“ veikla. Tortų kepyklėlėje mokėmės, kaip dekoruoti pyragaičius, taip pat juos ir ragavome. Po veiklos atsisveikinome su Kroatijos komanda, kuri jau šiandien išvyko namo.
Direktoriaus pavaduotoja Modesta Tamašauskienė
#EramusPlus #digital #novationatschool #digitaldearn #digitalskill #smartschool #skaitmeninis #mokytojų #mokymasis #study #schoollife #vrtechnology #eudigitaleducationactionplan
2024-05-16
Ketvirta diena Rumunijoje
Rytas prasidėjo nuo apsilankymo Tecuci katedroje „Sfântul Gheorghe“. Gidas V. Dimitrescu mums labai įdomiai pasakojo jos istoriją. Vėliau vykome ir aplankėme muziejaus kompleksą „Banu“ (Nicoresti), apsilankėme vienuolynuose Piroboridava Buciumeni ir Sihastru. Viename iš vienuolynų vienuolės mus vaišino spurgomis, o kitame pietumis. Aplankėme dvi mokyklas. Mokiniai mus labai šiltai pasitiko su gėlėmis ir dainomis. Gidas V. Dimitrescu yra labai įdomus žmogus, jo labai įdomi ir įžymi šeimos istorija. Taip pat apsilankėme ir jo namuose, kur mokiniai vaišinosi trešnėmis, o mokytojai apsilankė jo namų bibliotekoje, pamatėme, kiek jis turi daug knygų, kurias ir skaito ir pats rašo, kiek sukaupta pirmo leidimo knygų, paveikslų ir t.t.
Atsipūtę po kelionės vakare susitikome bendrame mokinių, mokytojų ir tėvų vakarėlyje. Visi smagiai pasilinksminome, mokėmės lietuviškų, rumuniškų, kroatiškų ir turkiškų šokių.
Direktoriaus pavaduotoja Modesta Tamašauskienė #EramusPlus #digital #novationatschool #digitaldearn #digitalskill #smartschool #skaitmeninis #mokytojų #mokymasis #study #schoollife #vrtechnology #eudigitaleducationactionplan
2024-05-15
Trečia diena Rumunijoje
Visa dienos veikla vyko muziejuje „Muzeul Mixt Tecuci“. Pirmoje dienos pusėje visi pasiklausėme Tecuci istorijos, vėliau mokinių ir mokytojų veiklos išsiskyrė. Mokytojai diskutavo apie eTwinning projektus. Vėliau aptarėme visų šalių sukurtą 2024 metų kalendorių su įsimintomis kiekvienos partnerių šalies datomis. O tuo tarpu mokiniai mokėsi piešti ant molinių puodelių. Po veiklų visi žaidėme Kahoot apie kiekvienos šalies lankytinas vietas.
Po pietų dalyvavome simpoziume „Rising Society“. Čia klausėmės mokytojų pranešimų, kai kurie jų buvo nacionalinėmis kalbomis. Buvo apdovanoti mokiniai, kurie kūrė eilėraščius, piešė įžymius pastatus.
Direktoriaus pavaduotoja Modesta Tamašauskienė
#EramusPlus #digital #novationatschool #digitaldearn #digitalskill #smartschool #skaitmeninis #mokytojų #mokymasis #study #schoollife #vrtechnology #eudigitaleducationactionplan
2024-05-14
Antra diena Rumunijoje
Šiandien rytas prasidėjo atskiromis veiklomis mokytojams ir mokiniams. Mokiniai dalyvavo veiklose „Dangaus projektavimas žemėje / Herojų inicijavimas iš istorijų“. Vyko varžybos, kurių metu buvo išrinktas greičiausias, sumaniausias ir stipriausias berniukas. Vėliau mokiniai kūrė plakatus apie savo miesto ar šalies kultūros paveldą. Tuo laiku, kai mokiniai dalyvavo šiose veiklose, mokytojai stebėjo istorijos pamokas. Vėliau diskutavo apie rašytinį kultūros paveldą ir apie tai, kad kiekviena šalis turi bendrų sąsajų. Vėliau mokytojai apie tai kūrė šiuolaikinius apsakymus.
Po pietų visi kartu vykome į muziejų ,,Vatra cu Dor“ – tradicinė rumunų buitis. Ten matėme autentišką namą su baldais ir rūbais, su visais buities rakandais. Sužinojome apie rumunų Velykų tradicijas, susidaužėme raudonais kiaušiniais. Taip pat vyko veiklos: lėkščių dekoravimas tradiciniais raštais, vėjo malūnėlių gamyba. Vėliau kūrėme paveikslus iš gamtos.
Grįždami namo sustojome pas vietinį ūkininką, kuris puoselėja senas tradicijas. Čia vaišinomės ožkų sūriu, kukurūzu koše ir pyragu.
Diena buvo ilga, bet visi grįžome laimingi.
Direktoriaus pavaduotoja Modesta Tamašauskienė #EramusPlus #digital #novationatschool #digitaldearn #digitalskill #smartschool #skaitmeninis #mokytojų #mokymasis #study #schoollife #vrtechnology #eudigitaleducationactionplan
2024-05-13
Pirma diena Rumunijoje
Gegužės 12 d. Erasmus+ projekto „Digital Trace of Cultural Heritage“ Nr. 2022-2-LT01-KA210-SCH-000093612 mokinių ir mokytojų grupė, kurią sudaro Goda Pocevičiūtė, Gintarė Kazlauskaitė, Jonas Baltaragis, Nojus Usonis, Gitana Balašauskienė ir Modesta Tamašauskienė išvyko į mobilumą Rumunijoje. Pirmą dieną susipažinome su Turkijos, Kroatijos ir Rumunijos dalyviais. Apžiūrėjome mokyklą, kiekviena komanda pristatė savo šalį, miestą ir mokyklą. Lankėmės Tecuci miesto savivaldybėje. Miesto meras pasakojo apie Tecuci miestą, vaišino nacionaliniu pyragu. Po pietų turėjome tris veiklas: nacionalinių šaukštų dekoravimas, lėlių puošimas ir raštų siuvinėjimas. Vėliau mokėmės rumunų tradicinių šokių ir klausėmės dainų. Diena buvo labai įdomi ir turininga. #EramusPlus #digital #novationatschool #digitaldearn #digitalskill #smartschool #skaitmeninis #mokytojų #mokymasis #study #schoollife #vrtechnology #eudigitaleducationactionplan
Direktoriaus pavaduotoja Modesta Tamašauskienė
2024-02-07
Vykdydami Erasmus+ projektą „Skaitmeninis kultūros paveldo pėdsakas“ ir minėdami Didžiajai Britanijai skirtą mėnesį, vasario 7 dieną turėjome susitikimą su škotu Steve. Steve mums papasakojo apie škotų tradicinį maistą, drabužius, religiją, kalbos ypatumus. Sužinojome, kad jų tradicinis patiekalas yra hagis, kuris gaminamas iš avies skrandžio su įdaru viduje. Kartu nutarėme, kad tiek Lietuvoje, tiek Škotijoje populiarus maistas tarp jaunimo – žuvis ir skrudintos bulvytės. Mus nustebino, kad škotai švenčių metu vis dar nešioja kiltus (trumpus languotus sijonus). Taip pat buvo įdomu paklausyti škotų kalbos. Steve kalbėdamas su mumis buvo pasikabinęs Lietuvos vėliavą, tai rodo, kad mūsų draugystė buvo užmegzta.
Data 2023-11-29
Mokykla dalyvauja Erasmus+ projekto „Skaitmeninis kultūros paveldo pėdsakas“ veiklose. Kartu su mokiniais kiekvieną mėnesį gauname užduotį, kuri susijusi su Europos sąjunga ir kultūros paveldu. Lapkričio mėnesį atlikome užduotį apie Vokietijos kultūros paveldo objektus. Visi mokiniai ieškojo informacijos ir padarė plakatus apie pačių išsirinktus objektus. Mūsų susitikimo metu pristatė savo paruoštą plakatą bei argumentavo, kodėl pasirinko būtent šį objektą. Po visų pristatymų supratome, kad Vokietija labai garsi įvairiomis katedromis, bet, deja,.. nė vienas iš mūsų nebuvo aplankęs jų gyvai.
O šiandien jau pradėjome ruoštis kito mėnesio iššūkiui, apie kurį papasakosime sausio mėnesį.
2023-09-18 – 2023-09-22
Mobilumas Kroatijoje
Pagaliau atėjo ilgai laukta diena – Erasmus+ projekto „Skaitmeninis kultūros paveldo pėdsakas” pirmoji išvykos diena. Projekto komandos narės mokinės Saulė, Laisvė, Agnė, Gustė ir mokytojos Aida bei Ernesta iš Rygos išskrido į Budapeštą. Tai tik tarpinė stotelė prieš projekto veiklas Kroatijoje, bet ji buvo tikras gėris mūsų akims. Budapeštas mus sužavėjo..
Pirmoji mobilumo diena prabėgo nejučia. Iš pat ryto susirinkome Osijeko mokykloje, aplankėme mokyklos erdves, visi tarpusavyje susipažinome ir pristatėme savo šalies tradicines šventes. Gustė ir Laisvė pademonstravo ir papasakojo apie Užgavėnes, Jonines, Mindaugo karūnavimo dieną, Vėlines bei Kūčias. Visa mūsų komanda dėvėjo marškinėlius, kurie papuošti verpste (ji taip pat mūsų istorinis paveldas). Mergaitės taip pat papasakojo apie tai, kodėl mes dėvime šiuos marškinėlius.
Papietavę mokyklos valgykloje, iškeliavome į ekskursiją po Osijeką (Kroatija). Joje susipažinome su miesto istorija, istoriniais pastatais. Mokiniai buvo gavę užduotį ne tik atidžiai klausyti, bet ir fotografuoti tam tikras miesto vietas. Kadangi projektas susijęs su istorinio paveldo perkėlimu į skaitmeninę erdvę, mokiniai kitomis dienomis atliks ir šiuos darbus.
Nors ir pavargę nuo įspūdžių, karščio (šiandien oro temperatūra buvo +32), bet pilni jėgų vakarą praleidome draugų, kolegų draugijoje.
Antroji mobilumo diena buvo skirta Osijeko apylinkių, susijusių su kultūriniu, istoriniu paveldu, lankymu.
Lankėmės Gajnos nacionaliniame parke, Džakovo katedroje, muziejuje bei garsiame visoje Kroatijoje žirgyne.
Džkovo Šv. Petro katedra yra žymiausias miesto paminklas ir svarbiausias sakralinis objektas. Ji buvo pastatyta per 4 metus, o dekoruojama dar 12 metų.
Džakovo muziejaus nuolatinė ekspozicija sudaryta iš etnologinės, kultūrinės-istorinės ir archeologinės kolekcijos.
Grįžtant į savo laikinus namus, visi vaišinomės ką tik vietinio gyventojo nuskintomis figomis
Trečią mobilumo dieną Karanac miestelyje susipažinome su maisto kultūros paveldu. Čia gilios paprikų auginimo, džiovinimo tradicijos. Ragavome tradicinius kroatų patiekalus iš vištienos, anties, ėriuko, jautienos, žuvies.
Po pietų apžiūrėjome Kopački rit nacionalinio parko edukacinį centrą, kuris vaikus sužavėjo savo interaktyvumu. Gaila, bet pačiame parke nepasivaikščiojom, nes tokio uodų antplūdžio mes dar nebuvome nei matę, nei jautę…
Ir ketvirtą mobilumo dieną gilinomės į Kroatijos kultūros paveldą. Mokytojai gamino kroatiškus kalėdinius saldumynus – breskvicą. Visus labai sužavėjo paskaita apie imbierinius meduolius, kuriuos vietinis gyventojas kartu su savo žmona kepa, dekoruoja, reprezentuoja Kroatiją įvairiose parodose, festivaliuose. Po pietų aplankėme Osijeko archeologijos muziejų, jame atlikome užduotį – piešėme papuošalą. Ir gal būt muziejaus darbuotojai jį išrinks, kad pagaminti kaip suvenyrą . Vakare mokyklos mokiniai mums šoko, dainavo, grojo kroatiškais instrumentais savo liaudies kūrinius.
Šiandien vaikai visos savaitės turėtą užduotį fotografuoti, filmuoti kultūros paveldą perkėlė į skaitmeninį formatą – kūrė nuotraukų koliažus.
Penktoji mobilumo diena buvo skirta susipažinti su kroatiškais lauko žaidimais, paskutiniems nuotraukų įkėlimams į skaitmeninę erdvę ir sertifikatų įteikimams. Po visų veiklų mūsų komanda skanioje ir jaukioje aplinkoje įsivertino šio mobilumo teigiamus ir tobulintinus aspektus. Mergaitės akcentavo, kad tokias Erasmus+ patirtis rekomenduos kiekvienam mokiniui, nes tai ką išmokome, patyrėme liks ne tik prisiminimuose. Šios patirtys mus mokė bendrauti, keliauti, suprasti šalia esantį. Kad ir kaip laukėme šios kelionės pradžios, šiandien jau labai pasiilgome savo tėvelių, namuose paliktų augintinių, klasės draugų, mokyklos valgyklos maisto ir pasak Laisvės bei Agnės – pačios skaniausios mamos sriubos.
2023-05-23
Skelbiame skelbto konkurso, skirto pasaulinei kultūrų puoselėjimo dienai paminėti, rezultatus. Išrinkome tris nugalėtojus:
– mokytoja Gitana Balašauskienė. Mokytoja Gitana kepė lietuvišką ruginę duoną.
– Rutkauskų šeima gamino čeburekus. Tai yra nacionalinis Krymo totorių virtuvės patiekalas, ir tradicinis tarp Balkanų ir tiurkų tautų, taip pat populiarus kaip užkandis ir gatvės maistas Užkaukazėje, Vidurinėje Azijoje, Ukrainoje, taip pat Krymo totorių diasporose Turkijoje ir Rumunijoje.
– antrokai Džiugas ir Ąžuolas Armonai gamino uzbekišką plovą.
Visi dalyviai bus apdovanoti atminimo dovanėlėmis.
2023-05-15
Projekto mobilumo savaitė Lietuvoje jau baigėsi, bet dalyviai įspūdžių dar nepamiršo. Visas kiekvienos dienos veiklas aprašydavome kiekvieną dieną. Bet tai ką vaikai veikdavo vakare – liko maža intriga. Kadangi vaikai gyveno mūsų mokyklos mokinių šeimose, vakarus jie leisdavo lankydami Pakruojo apylinkes, lankėsi Naisiuose, Kryžių kalne. Vaikų laisvalaikiu rūpinosi mokinių šeimos, todėl esame joms labai dėkingi ir už priėmimą, ir už bendradarbiavimą, ir už laisvalaikio organizavimą. Vaikai ir tėvai pasakojo, kad vaišino svečius ir lietuviškais patiekalais – šaltibarščiais, cepelinais, naminėmis bandelėmis, sula. Mokytojus iš kitų šalių labai sužavėjo Pakruojo miesto grožis ir tvarka, žaluma. Mokytojos iš Turkijos Pakruojį palygino su Teletabių šalimi .
2023-05-07 – 2023-05-13
Mobilumo savaitė Lietuvoje
2023-05-07 visi projekto dalyviai atskrido į Vilniaus oro uostą ir vėlai vakare su mūsų mokyklos mokykliniais autobusais atvyko į Pakruojį. Labai ačiū vairuotojams už saugią ir patogią kelionę, ačiū Emai Stakutytei už dalyvių pasitikimą oro uoste.
2023-05-08 – pilna jaudulio pirmoji projekto diena. Nelengvas iššūkis buvo išmokti ir prisiminti visų dalyvių vardus. Žaidėme net tris žaidimus, kad pavyktų prisiminti nors pusės dalyvių vardus. Iki pietų susipažinome su mūsų mokykla, jos erdvėmis ir mokiniai pristatė savo šalį. Lietuvą pristatė mūsų mokyklos šeštokės Saulė Purvaneckaitė ir Agnė Rimkutė. Po pietų istorijos mokytoja Ernesta papasakojo apie kultūrinį paveldą ir kokias užduotis per visą savaitę mokiniai turės atlikti išvykose. Ir šiandien vyko pirmoji išvyka – edukacinė pamoka apie Pakruojo kultūrinį paveldą. Mokiniai, grįžę iš šios pamokos suskirstę į mišrias grupes kūrė plakatus su Canva programa ir pristatė savo draugams.
Vakare projekto dalyviai laiką leidžia šeimose, kuriose apsigyveno. Labai ačiū visoms lietuvių šeimoms už svetingumą ir aktyvų įsitraukimą į projekto veiklas.
Antroji projekto diena (2023-05-09) buvo šilta, pilna veiklų ir įspūdžių. Iš pat ryto projekte dalyvaujantys vaikai dalyvavo pamokose. Vaikai iš užsienio pamokose mokėsi kartu su savo draugais lietuviais tose pačiose klasėse. Mokytojai stebėjo matematikos ir istorijos pamokas. Ir po 2 pamokų visi iškeliavome į miesto parką mokytis žaisti diskgolfo. Nei vienos šalies atstovai nebuvo nei matę, nei regėję tokio žaidimo. Labai ačiū sporto centro direktorei Aušrai Dvelienei už labai įdomų pasakojimą apie žaidimą ir galimybę sužaisti .
Po pietų iškeliavome grožėtis mūsų Pakruojo dvaru bei tulpių kompozicijomis. Tulpių grožis ir gausa pakerėjo net pačias mažiausias mergaites iš Turkijos. Bet vaikai turėjo užduotį ne tik grožėtis, bet ir pamatyti bei nufotografuoti kultūros paveldo objektus. Grįžę visi mokiniai porose dirbo su programa Padlet ir parengė pristatymus apie šiandien dienos įspūdžius.
Trečiąją projekto dieną (2023-05-10) dalyvius supažindinom su kulinariniu kultūros paveldu – duonos kepimu. Anykščiuose klausėmės pasakojimo kodėl lietuviui tokia svarbi duona, kaip ji buvo kepama ir be abejo, kiekvienas išsikepėm sau lauktuvių po kepalėlį duonos.
Negalime pabuvot Anykščiuose ir neužkopti į Laimės žiburį. Juk svajonių turime visi..
O kad pamatyti Lietuvos gamtos grožį, užlipome į Lajų taką ir grožėjomės Lietuvos gamta.
Ketvirtąją projekto dieną (2023-05-11) dalyviai įtvirtino savo žinias apie Pakruojo kultūros paveldą. Ryte kiekvienas mokinys pasigamino po savo talismaną ir susiskirstę į grupes iškeliavo ieškoti miesto kultūros paveldo objektų. Po pietų žaidėme žaidimus lauke, turkai išmokė žaisti suktuką. Vakar diena, kelionė po Anykščių kraštą liko nepristatyta, todėl šiandien mokiniai kūrė ir pristatymus bei juos pristatė. Ir visi su nekantrumu laukėme projekto vakaro…
Ketvirtadienio vakaras – ypatingas. Jo labai laukėme, planavome ir jaudinomės. Ir pagaliau jis atėjo. Renginį pradėjo direktoriaus pavaduotoja ugdymui Aida Stakutienė. Ji trumpai pristatė projekto tikslą renginio svečiams ir pakvietė visus pasveikinti vicemerę Simoną Lipskytę. Simona pasidžiaugė, kad šiandien jauni žmonės domisi paveldu. Nematerialų kultūros paveldą pristatė ir visus įtraukė kultūros centro darbuotojos Ramunės Petraitienės suburta mokinių folkloro grupė. Visi projekto dalyviai, svečiai linksmai sušoko lietuviškus šokius.
Projekto dalyvė Augustė Janeliūnaitė kartu su mama Arina visus sužavėjo savo atliekamais kūriniais.
Turbūt mūsų mokyklos salė pirmą kartą girdėjo rumuniškas, turkiškas, kroatiškas dainas bei šokius. Visi vaikai ir mokytojai šoko, bendravo, juokėsi…
2023-05-12 projekto baigiamoji diena. Iš pat ryto kiekviena šalis su programa Pictramap kūrė savo kelionės į Lietuvą kelią. Savo atliktus darbus pristatė kitiems dalyviams.
Be abejo, labai svarbu ką visi dalyviai mano apie nuveiktus darbus, kokia vertė šios savaitės veiklos. Gautos apklausos rezultatais pasidalinsime kiek vėliau.
Mokyklos direktorius Darius Ramonas visiems dalyviams įteikė sertifikatus, dovanėles.
Viskas turi pradžią ir pabaigą. Šiandien ta diena, kai ne vienam suvirpėjo širdelė, ne vienam nuriedėjo atsisveikinimo ašara. Bet čia Lietuvoje buvo pirmas dalyvių susitikimas. Rudenį dalyviai susitiks Kroatijoje, 2024 m. pavasarį – Rumunijoje, o 2024 m. rudenį – Turkijoje.
Linkime kuo geriausios kelionės į namus ir iki kitų susitikimų.
Kovo 30 vakarą nuotoliniu būdu vyko projekto dalyvių susitikimas. Jame dalyvavo visų projekto šalių (Lietuva, Rumunija, Kroatija ir Turkija) dalyviai – mokiniai ir mokytojai. Jaudulio buvo daug visiems, nes kiekvienas dalyvis turėjo prisistatyti, pamatyti savo naujuosius draugus. Gegužės mėnesį visų šalių dalyviai atvyksta į Lietuvą, į mūsų mokyklą. 12 mūsų mokyklos mokinių savo naujuosius draugus priims gyventi savo namuose, dalyvaus kartu projekto veiklose. Po susitikimo Gustės 6c atsiliepimas: „Man labai patiko susitikimas. Ir jau dabar noriu parašyti savo draugei Majai iš Kroatijos”.
Kovo 22 d. vyko Erasmus+ projekto „Digital Trace of Cultural Heritage” pristatymas mokiniams (dalyviams) ir jų tėveliams. Direktoriaus pavaduotoja Modesta Tamašauskienė pristatė projekto tikslus ir laukiamus rezultatus. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Aida Stakutienė pristatė ir aptarė visų šalių partnerių mokinių vizito Lietuvoje darbotvarkę, veiklas. Susitikimo metu buvo susitarta kurie mokiniai vyks į kokią šalį (tą matote susitikimo nuotraukoje).
Nekantriai laukiame gegužės 8 d. susitikimo su partneriais iš kitų šalių pas mus mokykloje.